Uticaj Covid-19 u zatvorenim okruženjima

Brojevi i statistika

Prema procenama Istituto Superiore Di Sanita (Nacionalna studijska grupa za unutrašnje zagađenje), ljudi udišu između 10.000 i 20.000 litara vazduha dnevno, a većina udahnutog vazduha dolazi iz zatvorenog okruženja.

Zagađenje u zatvorenom prostoru je takođe odgovorno za 2,7% globalnog tereta bolesti u svetu (Izvor: Global Health Risks: Mortality and burden of diseaseattributable to selected major risks WHO, 2009).

U nekim evropskim zemljama, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, 20-30% porodica ima problema sa vlažnošću u svojim domovima, sa posljedičnim povećanjem rizika od respiratornih poremećaja za 50% i 13% u slučajevima astme kod dece.

Među patologijama vezanim za zgrade, respiratorne alergijske bolesti su od velikog značaja za njihov uticaj na zdravlje i njihova incidencija je u porastu širom Evrope. Od astme u evropskoj odrasloj populaciji pati 3-8%, dok je prevalencija u pedijatrijskoj populaciji još veća.

Na kraju, treba napomenuti da u Italiji 89% vremena provodimo u zatvorenom prostoru, a vrednosti se kreću između 84% i 93%.

Vreme provedeno u zatvorenom i na otvorenom u Evropi

DOMOVI
55%
RADNO OKRUŽENJE
33%
ZATVORENi PROSTORI
NAPOLJU
10%

Važnost čišćenja i dezinfekcije životnog okruženja

Hitna zdravstvena situacija izazvana COVID-19 iz 2020. godine odmah je ponovo pokrenula potrebu da se preispitaju i ubrzaju protokoli u vezi sa kvalitetom vazduha u zatvorenom prostoru, koji su ostali neaktivni zbog projektnih nedostataka i koji danas tvrde da uopšte nisu odgovorni zbog nepreduzimanje mera namenjenih za sprečavanje i pomoć kod pandemije ovih razmera.

Ako je tačno da je borba protiv bolesti poverena medicini, jednako je tačno da su prve mere suzbijanja one koje se odnose na čišćenje, higijenizaciju i sanitaciju sredine.

U tom pravcu, Istituto Superiore della Sanità je objavio IZVEŠTAJ br. 5/2020 AD PRIVREMENE INDIKACIJE ZA PREVENCIJU I UPRAVLJANJE UNUTRAŠNJIM SREDINAMA U VEZI SA PRENOSOM INFEKCIJE VIRUSOM SARS-COV-2, u kojem ističe:

U različitim zgradama i okruženjima u kojima se odvija mnoštvo aktivnosti i funkcija (kao što su domovi, kancelarije, zdravstvene ustanove, apoteke, paraapoteke, banke, pošte, supermarketi, aerodromi, stanice i javnost) korisno je promovisati procese koji omogućavaju sticanje zdravstveno-preventivnih ponašanja i mera.

Fokus: Covid-19 i atmosferske čestice

Termin čestice se odnosi na supstance kao što su atmosferska prašina i fina prašina: to su elementi koji imaju veoma malu veličinu, u rasponu od nekoliko nanometara do nešto više od 500 mikrona.

Nekoliko studija sprovedenih poslednjih meseci pokazuje da su tragovi SARS-Cov-2 pronađeni na česticama (PM). Praćenje čestica u gradovima tako postaje indikator za rano otkrivanje ponovne pojave izbijanja.

Štete po organizam i životnu sredinu zavise od njegovog hemijskog sastava. Ako se čestice zaustave u respiratornom traktu, mogu izazvati tumore i teratogene oblike, kao i prenošenje virusa i bakterija. Na biljkama ometaju fotosintezu, na zgradama korodiraju materijale i skraćuju im vek.